Сега малко и за водещите индикатори
Ще започна с Ценовия осцилатор -Price Oscillator - OSC
Той е индикатор, базиран на разликата между две пълзящи средни и се изразява или чрез процентни стойности, или чрез абсолютни.
Абсолютният ценови осцилатор (АРО) се изчислява като от по-кратката плъзгаща средна извадим по-дългата. Ако късата е по-голяма (като стойност) от дългата, то индикаторът ще е с позитивни стойности. И обратно, ако дългата е по-голяма от късата, осцилаторът ще има негативни стойности.
Процентният ценови осцилатор (РРО) се изчислява по същия начин, но разликата от двете плъзгащи средни делим на стойността на дългата плъзгаща средна.
АРО и РРО генерират почти еднакви сигнали и формата на кривата е една и съща. Но, тъй като РРО е процентен осцилатор, графиката му се различава с това, че е малко по-насечена от тази на АРО, която е по-изгладена.
Съществува и РРО-хистограм. Той показва разликата между самия РРО и 9 периодна ЕМА на РРО. Показва се като хистограм, за да могат пресичанията и дивергенциите да се отразяват по-прецизно. Ако стойността на РРО е по-голяма от тази на 9 периодната ЕМА, то осцилаторът ще има положителни стойности и ако стойността на РРО е по-малка от тази на ЕМА-та, хистограмът ще има отрицателни стойности.
Следва да се отчитат следните моменти при използване на осцилаторите:
Осцилаторите се използуват като правило при недостатъчно ясни трендове на пазара. При развитието на тренда, под внимание се взимат само сигналите по развитието на неговата посока (т.е. при възходящ общ тренд – само сигналите за покупка).
Пресичането с нулевата линия е слаб сигнал и се взима в предвид, само когато не противоречи на основната тенденция на движението на цената.
Критичните значения на осцилаторите дават информация само за това, че текущото изменение на цената става твърде бързо и следователно скоро може да се очаква корекция. От това следва, че осцилаторът може да достигне зоната на over- много преди да е завършил трендът (ако в началото на тренда цените са се променяли значително и дълго ще останат там в зависимост от по-нататъшното развитие на тренда). Следователно, особено силен сигнал възниква в този случай, когато в зоната на over- осцилаторът се извършват няколко колебания и само след това напуска зоната.
Разминаване на ценовата графика и осцилаторите (дивергенция).
Ценовата графика образува нов пик по абсолютното значение превишаващо предишното, но осцилаторът не го потвърждава. Величината на дивергенцията не влияе на силата на следващото изменение на цената. Използването на дивергенцията е един от най-надеждните методи на техническия анализ.
На графиката на осцилаторите е полезно да се използват линиите на тренда, поддръжката и съпротивлението. Тук често могат да се видят класическите фигури на техническия анализ, които могат да имат по-голямо значение от ценовите графики.
Зоните на прекупеност и препродаденост трябва да се установявят индивидуално, в зависимост от типа на пазара и интервала от време, по който се строи графиката. Понякога за филтриране на лъжливи сигнали, които могат да бъдат от 2 до 5 %.
Колкото по-кратък е периодът на осцилатора, толкова сигналите възникват по-често и закъсняват по-малко, съответно е по-голяма вероятността за лъжливи сигнали. При използването на осцилатори с по-голям период от време, количеството на сигналите е по-малко, увеличава се тяхното закъснение, но се повишава надеждността.