понеделник, 9 юни 2014 г.

Японската икономика е нараснала с 6,7% през първото тримесечие

Японската икономика нарасна с по-силен темп от първоначално отчетения през трите месеца до края на март, водена от разширяването на частното потребление преди покачването на налога върху продажбите от 1 април.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Страната на изгряващото слънце се e разширил с 1,6% през първото тримесечие, което е малко повече от първоначалното прогнозираните от Японското статистическо бюро 1,5 на сто. Тримесечие по-раИзмерен на годишна база, японският БВП е нараснал с 6,7% през първото тримесечие, а не с 5,9%, каквато бе предишната оценка, предава WBP Online.
Основната причина за възходящата корекция на растежа на икономиката дойде от преразглежданите данни за ръста на бизнес инвестициите, който се повиши рязко от 4,9% до 7,6%.
Като цяло обаче растежът през първото тримесечие основно бе отражение на тласъка, породен от покачването на данъка върху потреблението от 5% до 8 на сто.
Въпреки че повечето икономисти очакват последващ спад в търсенето в месеците след покачването на налога, мнозина вярват също, че потреблението ще се върне обратно към нормалните нива през третото тримесечие.
"Не е изненадващо, че потребителските разходи потънаха през април, след като ефектът от покачването на данъка върху потреблението отслабна", заяви икономистът в Capital Economics Марсел Тиелиант. "Въпреки това машинните поръчки изкачиха нов връх, което предполага, че компаниите очакват търсенето да се възстанови през следващите месеци", допълни той.
Според последните данни поръчките на основни машини са нараснали с почти 20 на сто през март в сравнение с февруари, изпреварвайки значително консенсусната прогноза за разширение от 6 на сто.
"Крайният резултат след покачването на данъка обаче ще е спад в продукцията. Скокът ще се окаже краткотраен", прогнозира Тиелиант.но бе отчетен растеж от 0,2 на сто.

11 коментара:

  1. Интересно, как се отразява растежът на икономиката на националната валута? Задавам този въпрос, защото очевидно въпреки растежа валутата им не успя много да поскъпне. Мнозина трейдъри очакваха значително по-голямо поскъпване на йената от това, на което бяхме свидетели.

    ОтговорИзтриване
  2. Не винаги растежа на икономиката е в пряка зависимост от поскъпването или поевтиняването на националната валута. Обикновено централните банки се опитват да свалят цената на валутата си.

    ОтговорИзтриване
  3. Това е наистина висок ръст. Може би е крайно време да излезе от рецесията, продължила десетилетия.

    ОтговорИзтриване
  4. Премахването на държавните субсидии за банките ще направи заемите им по-скъпи, което означава, че акционерите ще загубят от дивиденти и цената на кредита ще се увеличи. Орязването на размера на гарантираните от държавата банкови депозити най вероятно ще принуди лековерните инвеститори да изтеглят част от средствата си и банките ще са подложени на загуби.

    ОтговорИзтриване
  5. това е добър ръст и ще долринесе за стабилноста на йената

    ОтговорИзтриване
  6. Но в тихоокенския регион има доста силни валути и икономики. Така че конкуренцията е жестока!

    ОтговорИзтриване
  7. Че те и данък върху потреблението! И нашите политици не са чули още за него!!!!

    ОтговорИзтриване
  8. Ниската цена на валутата стимулира износа, а оттам и икономиката като цяло.

    ОтговорИзтриване
  9. Голям растеж йената поскъпна леко след тази новина.

    ОтговорИзтриване
  10. Въпреки че повечето икономисти очакват последващ спад в търсенето в месеците след покачването на налога, мнозина вярват също, че потреблението ще се върне обратно към нормалните нива през третото тримесечие.

    ОтговорИзтриване
  11. Бих добавил, че ръста на икономиката не се отразява веднага на средната класа и бедните, по-скоро, само на богатите

    ОтговорИзтриване