понеделник, 16 юни 2014 г.

Йената поскъпна заради напрежението в Ирак

Миналата седмица еврото се обезцени спрямо повечето основни валути, докато щатският долар поскъпна. Въпреки това, имаше някои валути, които нарушиха тази обща тенденция. Британският паунд поскъпна рязко през втората половина на седмицата като същевременно силно представяне като цяло показа и японската йена. 
Инвеститорите продължиха да намаляват експозициите си към еврото, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви пакет от мерки на последното си заседание с цел да засили растежа в Еврозоната и да се противопостави на дефлационния натиск. Щатският долар бе най-облагодетелстван от този ход по ред причини: първо, той е предпочитаната валута, когато еврото е в немилост. Второ, въпреки разочароващите данни от САЩ оповестени миналата седмица, повечето инвеститори все още вярват, че Федералният резерв ще продължи да намаля месечната си програма по изкупуване на облигации. Това убеждение ще бъде подложено на тест в сряда, когато FOMC ще обяви решението си относно лихвените нива, след което ще последва пресконференция на председателя Йелън. Освен това щатският долар се счита за относително „сигурно убежище“. Затова инвеститорите побързаха да защитят средствата си, обръщайки ги в долари, след като напрежението в Ирак нарасна и доведе до покачване цените на петрола. 

Същевременно, британският паунд поскъпна рязко след като управителят на Bank of England Марк Карни заяви, че лихвите могат да бъдат повишени по-рано отколкото пазарите очакваха. 

Японската йена също се търгуваше по-високо през по-голямата част от миналата седмица. Инвеститорите загубиха до известна степен апетита към рискови активи и акциите се обезцениха. Затова инвеститорите изкупиха обратно йени, затваряйки късите си позиции в тях, което води до засилване на валутата. Въпреки това, в петък йената върна част от печалбите си, след като Bank of Japan ( BOJ ) остави непроменена паричната си политика. BOJ е по-оптимистична, отколкото бе в последно време и предполага, че целевото ниво на инфлация може да бъде достигнато през следващата година без допълнителни стимули. 

Йената е стабилна тази сутрин, цената на петрола е нагоре, а акциите бележат понижение. Наблюдава се ескалация на напрежението в Ирак, което е повод за нарастващо безпокойство. 

Днешните по-значими данни включват индекса на потребителските цени от Еврозоната, от САЩ имаме FED индекс на Ню Йорк, нетни капиталови потоци, индустриално производство и степен на използване на капацитета. 
Източник; ActivTrades

7 коментара:

  1. Същевременно, британският паунд поскъпна рязко след като управителят на Bank of England Марк Карни заяви, че лихвите могат да бъдат повишени по-рано отколкото пазарите очакваха.

    ОтговорИзтриване
  2. Много ми е чудно къде го виждат това поскъпване в половин годишният рейндж на йената... но щом фундаменталистите се чувстват щастливи да обясняват всяко, дори и най-малко помръдване на една или друга валута с напрежение тук и там по света...... какво пък, всеки е силен в определена материя...

    ОтговорИзтриване
  3. Фактът, че BOJ остави непроменена паричната си политика и твърди, че целевото ниво на инфлация през идната година може да бъде достигнато без допълнителни стимули оказва огромно влияние върху стабилната йена!

    ОтговорИзтриване
  4. Напрежението в Ирак би трябвало да окаже влияние и на другите конвертируеми валути. И най вече на долара.

    ОтговорИзтриване
  5. Йената и швейцарският франк поскъпнаха в понеделник, като японската валута за кратно докосна 4- месечен връх спрямо еврото, след като инвеститорите потърсиха сигурност заради влошаването на конфликта в Ирак и газовия спор между Русия и Украйна.

    ОтговорИзтриване
  6. Въпрос на време е да окаже влияние на долара.

    ОтговорИзтриване
  7. Техника без фундамент не върви. Двете вървят ръка за ръка. Едно просто доказателство: ако вярваме само на трейдърската психология, която се ръководи от нива на съпротиви и подкрепи, то винаги щяхме да си клатим в един и същи рейндж и никога нямаше да разберем значението на думата "пробив" :)

    ОтговорИзтриване