Щатският долар отстъпи позиции спрямо повечето основни валути през изминалата седмица. В частност той завърши по-ниско спрямо еврото, британския паунд, японската йена и канадския долар. Щатската валута като цяло е в немилост след поредицата слаби данни от САЩ. Най-забележителнa бе голямата низходяща ревизия на БВП за първото тримесечие. Той дойде -2,9% спрямо очакванията за -1,8% и предходната стойност от -1,0%. Въпреки това много анализатори побързаха да отбележат, че това са (очевидно) финални данни, които съответно имат и по-малко съществено значение отколкото прогнозните. Долавя се, че Федералният резерв на САЩ може да вземе до някаква степен тези признаци на икономическа слабост за да се държи на разстояние от затягане на паричната политика. Личните доходи и разходи също се оказаха по-слаби от очакваното, което се определя като допълнителна причина инвеститорите да бягат от щатския долар.
Канадският долар продължава да бъде търсен от инвеститорите. Както бе отбелязано по-рано последните икономически данни от Канада показват общо подобрение в икономиката на страната. В същото време канадската валута е подкрепена от нарастващото напрежение в Ирак. Цените на петрола продължават да се задържат в близост до девет месечните върхове, което оказва подкрепа на канадския долар тъй като той е една от водещите световни стокови валути.
През нощта бяха оповестени по-слаби от очакваното данни за японското жилищно строителство. Новината предизвика у инвеститорите лека загуба на апетит към риск, което доведе до поскъпване на йената. Продажбите на дребно от Германия също бяха разочароващи.
Днешните по-значими икономически данни включват парично предлагане М3, заеми в частния сектор и хармонизиран индекс на потребителските цени от Еврозоната. От Великобритания имаме брой одобрени заявки за ипотечни кредити и потребителски кредити. От САЩ очакваме Чикагски индекс на бизнес активността и предстоящи продажби на съществуващи домове.
Няма коментари:
Публикуване на коментар